Csótány megelőzés
A csótány előfordulhat a legrendesebb, legtisztább lakásban is. Az alábbiakra ügyeléssel a csótány távol tartható.
A csótányok elterjedésének a megelőzése kezdődjön a rés- és hézagmentesítéssel. Szüntessük meg a lehetséges búvóhelyeit. A csótány előszeretettel bújik meg csövek mellett, padlórésekben, hiányos fúgákban.
Hogy kerül be egyáltalán a csótány a lakásba? Úgy, hogy általában a emberek saját maguk viszik be. Munkahelyről, közértből a táskával, ruházattal. Csomagolt élelmiszerekkel való bevitel szintén jellemző. Érdemes egy gyors átvizsgálást tenni az idegenből hozott tárgyak esetén.
Panel lakásokban az esetek 99% -ában a a függőleges csövek mentén jutnak be a csótányok. Annak a szigetelésére fokozottan ügyeljünk. Egyébként pedig előfordulása a vizes blokkokban a legvalószínűbb, mivel a csótány vízigénye igen nagy. A konyha környéke pedig azért népszerű a csótányok körében, mert kedvelik a szénhidrátot, az édes ételeket. Szabadon hagyott élelmiszerekkel az ember csak segít a csótányok elszaporodásának.
A csótány mindenevő, még a fajtársai ürüléke is szolgálhat számára táplálékul, ezért nehéz rovarirtás nélkül a száműzésük. Többlakásos társasházakban, panelházakban, különösen a szemétledobóval rendelkező házakban az együttes, társasházi csótányirtás a hatékony megoldás a megelőzésre.
Poloska megelőzés
Ágyi poloskák elterjedésének megelőzéséről beszélünk. Ne tévesszük össze a kezdetben zöld, majd barna mezei poloskával, ami teljesen ártalmatlan, bár szaga elég kellemetlen.
Az ágyi poloskát jellemzően maguk az emberek viszik lakhelyükre. A megelőzést is itt kell megragadni. Főszabály, hogy a használt tárgyak bevitelénél győződjünk meg annak rovarmentességéről. Könnyű felismerni a poloska fertőzöttségét, mert a szűk hézagok környékén kis fekete pontok (ürüléke) jelzik a jelenlétét. Volt már rá példa, hogy egy hölgy használt Bibliával együtt vitte be az ágyi poloskát. Sőt, derékmelegítővel is került be, de a használt bútorokkal történő poloska bevitel a gyakori.
Fontos a megelőzéshez tudni, hogy az ágyi poloska verszívó, tehát emberhez kötött, az ember ágya környékén tanyázik. Tehát ha vizsgálódni akarunk, az ágyhelyünk környékét nézzük át. Honnan tudjuk, hogy poloska csípett meg bennünket? Olyan mint a szúnyogcsípés, csak sok van egymás mellett.
Ha bontásból származó faanyagunk van, 6 hónapig üres helyen tároljuk, mert ha poloskával fertőzött, akkor a táplálék megvonás miatt elpusztul a vérszívó rovar. Üdülőkben, szállodákban, olyan helyeken, ahol a lakók gyakran cserélődnek rendszeresen megelőző irtószeres permetezést kell alkalmazni.
Darázs megelőzés
A darázs elterjedésének aktív megelőzére legalkalmasabb időszak a tavasz. Akkor jelenik meg a darázs, és amennyiben befogjuk az első néhány példányt, és ha a királynő is köztük van, akkor nem fognak szaporodni, nem jön létre a kolónia. Kiskereskedelmi forgalomban kaphatók rovarcsapdák, azokat lehet használni darázs ellen is.
Érdemes az élelmiszereket takarással védeni, különösen az édes dolgokat, gyümölcsöket kedveli. Ha nem hozzáférhetőek a kedvencei, akkor nem lesz számottevő darázs jelenlét.
Egér, rágcsáló megelőzés
A rágcsálók megelőzésének alapja az, hogy megakadályozzuk a bejutását és megtelepedését. Az épületek úgy legyenek kialakítva, hogy az egér, patkány ne tudjon egyszerűen bejutni.
Alapvető tehát a jó szigetelés. A bejutásuk esélyét kell minimálisra csökenteni néhány dolog betartásával. Jó megoldás például, ha a fa ajtókat bádoglemezzel borítjuk be. Amennyiben a falban lyukat fúrt magának az egér, rágcsáló, be kell tömni üvegcserepes habarccsal. Azzal nem szívesen próbálkoznak. A meglévő épületek hiányosságainak kijavításával lecsökkenthetjük az egér közlekedési esélyeit. Ne legyen jellemző a helységek nyitottsága. Valahol ezt nem lehet elkerülni, ott más "szabályokra" kell ügyelni.
A rágcsáló fészkelő és búvó helyeinek kialakulását meg lehet akadályozni. Az egér sem és a patkány sem szereti, ha zavargatják. Ezért fontosabb helyeken a tárgyak rendszeres átmozgatásával elűzhetjük a rágcsálókat. Terményeket, lomokat tároló helységek jelentik az ideális környezetet az egereknek, patkányoknak.
Ha nem bírunk velük, jöhet a rágcsálóirtás.
Bolha megelőzés, védekezés
A bolha elterjedésének megelőzése lényegében a rendszeres védekezés, bolhairtás jelenti. Az állatok felelősek a bolha behozataláért, természetesen. Onnantól kezdve pedig a miénk a felelősség, hogy mennyire kezeljük komolyan a bolhairtást.
Érdemes bolhanyakörvet, bolhasampont használni. Érdekes, hogy a bolha nem az állatban szaporodik, hanem a földön. A bolhalárvák kifejlődését forró vizes felmosásokkal meg tudjuk akadályozni, ezzel a visszajutásukat a kutyánkra, macskánkra. A bolha az állat lépteit hallja, érzékeli, és onnen tudja, hogy mikor érdemes felugrania, hogy a bundájába érkezzen.
Meg kell akadályozni a kóbor állatok pincébe történő bejutását. Ha bolhás pincébe kell lemennünk, védjük magunkat rovarriasztó készítménnyel, ezzel megakadályozzuk a lakásba történő behurcolást.
Kullancs megelőzés, védekezés
Azokon a helyeken, ahol a kullancs-csípés veszélye fennáll, kullancsriasztó szert kell alkalmazni a ruházaton és a testfelületen. Zárt ruházattal kerülhető el hogy a kullancs az ember bőrébe fúródjon. A kullancsriasztó szerek drogériákban, patikákban, és nagyáruházakban megvásárolhatók.
Ha az ember kullancsveszélyes helyen kirándul, javasolt kullancsvizitet tartani. Rendkívül figyelmesen kell végezni az átvizsgálást, mert a kullancs vérszívás után is maximum lencsényi anyajegyre hasonlít. Gondosan át kell vizsgálni a hajlatokat és a deréktájékot. Ezekre a bőrfelületekre fúrják be magukat leginkább a kullancsok. A kullancs a vérszívás során csak 4-6 óra múlva juttatja a korokozót az emberbe, így ha időben észreveszik, akkor mechanikus úton el lehet távolítani. Célszerű a kullancskiszedő csipesz vagy kanál használata.
A kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás ellen létezik védőoltás.
|